تبلیغات
فرمهین - موزه مردم شناسی فرمهین

شکوهمند و پربرکت

 
 

کهن دیار فراهان که پهنه وسیعی از از خاک استان مرکزی را دربر می گیرد امروزه به منطقه ای اطلاق میگردد که با مرکزیت فرمهین در حدود 40 کیلومتری شمال اراک بر سر راه اراک به تفرش و آشتیان واقع شده است . این منطقه در گذشته شامل سه بخش فراهان علیا، فراهان سفلی و فراهان سادات میگردیده و امروزه در تقسیمات کشور دو بخش فراهان علیا و سفلی در گسترۀ شهرستان فراهان را در بر میگیرد . دشت فراهان محدودهای است وسیع و محصور به رشته کوههای کم ارتفاع ، در شمال شهر و به لحاظ اقلیمی از زمستانهای نسبتاً سرد و تابستانهای ملایم برخوردار می باشد.
از جمله یادمان های تاریخی فراهان تکیه فرمهین است . با توجه به کتیبه روی درب ورودی تکیه " عمل محمد رحیم سنه 1285 " تاریخ احداث این بنای تاریخی به دوره قاجار باز میگردد . این بنا محل برگزاری مراسم عزاداری امام حسین ( ع ) و سوگواری و تعزیه خوانی ماههای محرم و صفر بوده است .
بنای تکیه از دو بخش فضای سرپوشیده و ایوان ها و حیاط تشکیل شده و در دو طبقه ساخته شده است . در بخش میانی حیاط سکوی نمایشی قرار دارد که بر روی آن در فصل تابستان مراسم تعزیه خوانی برگزار می شده است و دیوارهای پیرامون حیاط دارای طاق نماهای است که مردم از آن برای نشستن و تماشای مراسم استفاده میکرده اند .


بخش فضای سرپوشیده که از آن برای اجرای مراسم عزاداری در فصل زمستان استفاده می شده است با بهره گیری از طاق و تویزه بنا شده و در در ضلع جنوب طبقه های همکف و فوقانی دارای یک ایوان است . ایوان و فضای همکف برای استقرار مردان اختصاص داشته و از ایوان و فضای طبقه فوقانی زنان استفاده می نمودهاند .
این بنای تاریخی پس از انجام امور مرمتی در تاریخ 27/2/90 و همزمان با هفته میراث فرهنگی به عنوان موزه هنرهای معاصر و مردم شناسی شهرستان فراهان احیاء گردید و در آن آثار هنری ارزشمندی همچون نقاشی استاد محمد آهنگرانی فراهانی و نیز آثار خوشنویسی استاد فتحعلی واشقانی فراهانی به نمایش گذاشته شده است . همچنین برخی از ابزار الات معیشتی مردم منطقه فراهان و نسخه های خطی در این موزه در معرض دیده علاقهمندان قرار دارد .

نوع موزه : مردم شناسی و هنرهای معاصر
مکان موزه : تکیه تاریخی فرمهین
تاریخ تأسیس : 1390/2/28
دوره تاریخی بنا : قاجار
 آثار موزه شامل : آثار مردم شناسی و آثار هنری استاد فتحعلی واشقانی فراهانی و استاد محمد آهنگرانی فراهانی
ساعت کار موزه : 8-20
روز تعطیل موزه : دوشنبه
بهای بلیط : رایگان
تلفن تماس : 08626623577
 
:: افتتاحیه مرکز رشد دانشگاه پیام نور واحد فراهان
:: سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی فراهان تغییر کرد
:: بازدید 890 کیلومتر شبکه برق در فراهان
:: 12 هکتار از اراضی فراهان زیر کشت زعفران رفت
:: افتتاح شعبه تامین اجتماعی فرمهین با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
:: 9 هزار و 535 کارت هوشمند ملی در فراهان صادر شد
:: 96 درصد اراضی ملی فراهان سند دار شد
:: پوشش شبکه گازرسانی شهرستان فراهان کامل شد
:: پی سوز سفالی مربوط به قرون میانی اسلامی در فراهان کشف شد
:: 310 میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش صنعت فراهان
:: بودجه شهرستان فراهان ۲۵ درصد افزایش یافت
:: تاکید استاندار مرکزی بر تکمیل چارت نیروی انسانی ادارات شهرستان فراهان
:: بودجه شهرستان فراهان ۲۵ درصد افزایش یافت
:: خوشه‌های طلایی گندم زیر تیغه‌های کمباین/کاهش ۳۰ درصدی برداشت گندم در فراهان