تبلیغات
فرمهین - برداشت روزانه یک تن خیار در فراهان/ اشتغالزایی برای ۹ نفر در گلخانه خیار غیاث آباد

شکوهمند و پربرکت

 
 
برداشت روزانه یک تن خیار در فراهان/ اشتغالزایی برای ۹ نفر در گلخانه خیار غیاث آباد
نظرات () | ادامه مطلب...

برداشت روزانه یک تن خیار در فراهان/ اشتغالزایی برای ۹ نفر در گلخانه خیار غیاث آباد 

کارآفرین فراهانی گفت: روزانه یک تن خیار از گلخانه تولید کننده این محصول در شهرستان فراهان برداشت می‌شود و در این گلخانه زمینه اشتغال ۹ نفر فراهم شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از فراهان خبر؛اقتصاد مقاومتی راهکار مقابله با بیکاری و رونق اقتصادی کشور است،با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و عملی کردن آن می‌توان کشور را در بسیاری از زمینه‌ها از وابستگی به کشورهای دیگر بی‌نیاز کرد و زمینه اشتغال و کار به معنای واقعی را به وجود آورد.  گلخانه ها یکی از مهم ترین ارکان بخش کشاورزی هستند و وابستگی آینده اقتصادی بسیاری از مناطق به توسعه این صنعت کاملاً مشهود است، توسعه گلخانه ها علاوه بر تحقق اقتصاد مقاومتی، راهکاری جدی در راستای صرفه جویی منابع آبی و زمینه ساز اشتغالزایی و کارآفرینی در مناطق شهری و روستایی است.

محمد حسن رامش یکی از تلاشگران عرصه اقتصاد مقاومتی است که با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و نبود بازار کار برای جوانان تصمیم گرفته خودکفا شده و با تکیه بر پشتکار خویش برای خود و جوانان هم روستایی خود کارآفرینی کند.

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: تحصیلات نساجی دارم، یک مدتی در کارگاه نساجی مشغول شدم و مدیر تولید بودم، سپس به این فکر افتادم که یک سالن گلخانه ای راه اندازی کنم تا علاوه بر اینکه منبع درآمدی برای خود داشته باشم برای چندین نفر دیگر هم اشتغالزایی کنم.

برداشت یک تن خیار از گلخانه غیاث آباد

رامش ادامه داد: در سال ۸۲ با تسهیلات بانکی ۵۰ میلیون تومان و سرمایه شخصی ۲۰ میلیون تومان در ۵ هزار متر مربع این گلخانه را احداث کردم، ۸۰ درصد تولید این گلخانه خیار و در در برخی از فصول سال حدود ۲۰ درصد از ظرفیت گلخانه گوجه فرنگی هم کشت می شود.

کشت گلخانه ای خیار را از ۱۵ سال پیش آغاز کردم و در حال حاضر ۷ کارگر در کنار خودم و همسرم به صورت مستقیم از این گلخانه درآمد زایی دارند.

کارآفرین فراهانی ادامه داد: روزانه یک تن خیار در این گلخانه برداشت و روانه بازار فروش می شود.

وی بیان کرد:  با توجه به اینکه بازار فروش مناسب نیست، درآمدزایی این واحد نسبت به سالهای اولیه راه اندازی گلخانه کاهش داشته است، افزایش گلخانه ها و هزینه های کشت و پرورش گلخانه ای از عوامل تاثیر گذار بر کاهش درآمدزایی ما بوده است.

با سود بانکی فعلی، تحقق اقتصاد مقاومتی ممکن نیست

رامش گفت: محصول تولیدی خود را برای عرضه در بازار به میدان تره بار اراک می فرستیم و با توجه به شناخت محصول تولیدی در استان مرکزی مشتریان دایمی داریم.

کارآفرین فراهانی  تصریح کرد: حمایت دولت در عرصه اقتصاد مقاومتی بیشتر اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران این بخش است که متاسفانه درآمد تولید کننده با بهره بالای تسهیلات بانکی در عرصه تولید جوابگو نیست و تحقق اقتصاد مقاومتی را با مشکل روبه رو می کند.

رامش اظهار کرد: یکی از شرایط گلخانه این است که در همه فصول سال تولید داریم اما با توجه به سرمای منطقه در زمستان ها هزینه سوخت برای تامین حرارت گلخانه بالا رفته و در نتیجه هزینه های تولید را افزایش می دهد.

کارآفرین فراهانی با بیان اینکه کشت گلخانه ای با بهره مندی از علوم نوین، زمینه های مساعد اقتصاد مقاومتی را محقق می کند، بیان کرد: کشت گلخانه ای از نظر کیفی و کمی مزایای بسیاری دارد و برای تولید محصولات گلخانه ای آب متناسب با محصول مصرف می شود و به دلیل استفاده از آبیاری نوین به تبع آب کمتری هم استفاده می شود.

این تلاشگر اقتصادی، پشتکار را بزرگترین عامل موفقیت دانست و اظهار کرد: استفاده از تسهیلات اقتصاد مقاومتی در کنار تلاش و پشتکار باعث موفقیت می شود و  به تمام جوانان توصیه می کنم به جای دست روی دست گذاشتن برای یافتن کار، خود کارآفرین باشند.

لبخند رضایت بر لب کارگران

محمدرضا غیاثی یکی از کارگران این گلخانه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ساکن روستای غیاث آباد هستم و حدود ۸ سال در این گلخانه مشغول به کار هستم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری این کار آفرین در جوار این روستا زمینه اشتغال را برای ما ایجاد کرده است، افزود:  روزانه از ساعت ۷ صبح تا ۲ عصر در این گلخانه مشغول چیدن، بسته بندی و بار زدن محصول برای عرضه به بازار مشغول کار هستم.

غیاثی اظهار کرد: اقدام کارآفرینانی از جمله سرمایه گذار این گلخانه در راستای ایجاد اشتغال برای جوانان قابل تحسین است و مسئولان با حمایت از این کارآفرینان می توانند زمینه اشتغال جوانان رافراهم کنند.

محمدی یکی از بانوانی روستای غیاث آباد که در این گلخانه مشغول به کار است، گفت: من سرپرست خانوار هستم و با حقوق کارگری از این گلخانه زندگی ام را اداره می کنم.

وی افزود: کار آب دهی و کوددهی بوته ها روزانه با من است و از اینکه در محل زندگی خود مشغول به کار هستم ومی توانم درآمدزایی برای خانواده ام داشته باشم بسیار خرسندم.

کارگر گلخانه ادامه داد: بیمه کردن کارگران از سوی کارآفرین، لبخند رضایت را بر لب کارگران نشانده و سبب دلگرمی کارگران برای کار در این واحد تولیدی شده است.

»
مرتبط با : اجتماعی شهرستان فراهان خبر
برچسب ها : برداشت روزانه یک تن خیار در فراهان/ اشتغالزایی برای ۹ نفر در گلخانه خیار غیاث آباد-
نویسنده : Mohammadif
تاریخ : پنجشنبه 18 خرداد 1396
زمان : 08:21 ق.ظ
:: کشف دام قاچاق در فراهان
:: افتتاحیه مرکز رشد دانشگاه پیام نور واحد فراهان
:: سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی فراهان تغییر کرد
:: بازدید 890 کیلومتر شبکه برق در فراهان
:: 12 هکتار از اراضی فراهان زیر کشت زعفران رفت
:: افتتاح شعبه تامین اجتماعی فرمهین با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
:: 9 هزار و 535 کارت هوشمند ملی در فراهان صادر شد
:: 96 درصد اراضی ملی فراهان سند دار شد
:: پوشش شبکه گازرسانی شهرستان فراهان کامل شد
:: پی سوز سفالی مربوط به قرون میانی اسلامی در فراهان کشف شد
:: 310 میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش صنعت فراهان
:: بودجه شهرستان فراهان ۲۵ درصد افزایش یافت
:: تاکید استاندار مرکزی بر تکمیل چارت نیروی انسانی ادارات شهرستان فراهان
:: بودجه شهرستان فراهان ۲۵ درصد افزایش یافت